بهترین دندان مصنوعی برای لثه های تحلیل رفته

فهرست مطالب

بهترین دندان مصنوعی برای لثه های تحلیل رفته

گاهی اوقات در اثر دلایلی از جمله عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها و یا بروز برخی از بیماری‌ها در افراد، به‌مرورزمان لثه‌ها دچار تحلیل می‌شوند. در این صورت اگر شما نیاز به دندان مصنوعی داشته باشید، ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوید. در این مطلب از دانشنامه سایت مستر دندان می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا امکان استفاده از دندان مصنوعی برای لثه تحلیل رفته وجود دارد یا خیر و اگر جواب مثبت است بهترین دندان مصنوعی برای لثه تحلیل رفته کدام نوع است؟ لطفاً تا انتهای این مطلب از کلینیک تخصصی دندان مصنوعی مستر دندان با ما همراه باشید.

تحلیل لثه و دندان مصنوعی

دندان‌ های مصنوعی برای لثه‌های سالم طراحی شده‌اند و در ساخت آن‌ها لثه‌های تحلیل رفته در نظر گرفته نشده است. در حالت ایده‌آل و با لثه‌های سالم دندان های مصنوعی وقتی جای‌گذاری می‌شوند، توسط مجموعه‌ای از لثه‌های سالم پشتیبانی می‌شوند. اگر لثه‌های شما جمع و منقبض شده باشند، با فرض این که امکان استفاده از دندان مصنوعی وجود داشته باشد، در این صورت اتصال دندان مصنوعی کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. اگر شما در حال تجربه رکود لثه هستید، احتمالاً قبل از انتخاب دندان مصنوعی مسائلی وجود دارند که ابتدا باید آن‌ها را حل کنید.

آیا می‌توان دندان مصنوعی برای لثه های تحلیل رفته نصب کرد؟

همان‌طور که گفتیم، دندان‌پزشکان می‌توانند دندان های مصنوعی را روی لثه‌های تحلیل رفته قرار دهند؛ اما باید

  • الف) اطمینان حاصل کنند که لثه‌ها از دندان مصنوعی حمایت می‌کنند.
  • ب) اگر این کار را انجام نمی‌دهند، کمبود لثه را به نحوی جبران کنند.

شما باید یک پایه ثابت برای قراردادن پروتزها داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است دندان‌های مصنوعی آنطور که باید عمل نکنند. علاوه بر این، اگر دندان مصنوعی پایه ایمن نداشته باشد، منجر به نیش ناپایدار، ناراحتی و حتی مشکلاتی در گفتار می‌شود؛ بنابراین باید بدانیم چه زمانی دندان مصنوعی برای لثه تحلیل رفته گزینه مناسبی نیست. پاسخ این است: زمانی که هنوز تحلیل رفتن لثه خود را برطرف نکرده‌اید. تنها زمانی می‌توانید به فکر انتخاب دندان مصنوعی باشید که ابتدا به مشکل اصلی پرداخته و آن را درمان کنید.

دلایل تحلیل لثه چیست؟

اگر لثه‌های شما در حال از دست رفتن هستند، دلایل مختلفی ممکن است برای آن وجود داشته باشد. برخی از این دلایل می‌تواند شامل مسواک‌زدن با مسواک زبر، ضربه به دندان، ناهماهنگی دندان‌ها، استفاده از تنباکو یا حتی سوراخ کردن لب یا زبان باشد. اما محتمل‌ترین مسبب آن نوعی بیماری لثه مانند التهاب لثه یا به طور جدی‌تر بیماری پریودنتال (معروف به پریودنتیت) است. اگر ژنژیویت درمان نشود، منجر به مرحله پیشرفته‌ای به نام پریودنتیت خواهد شد. همانطور که از نام آن پیداست، ژنژیویت نوعی التهاب در بخشی از لثه است که در پایه دندان‌ها قرار دارد. پریودنتیت زمانی اتفاق می‌افتد که این التهاب به پریودنتیوم یا همان بافت نرم و استخوانی که دندان‌ها را در جای خود محکم می‌کند، گسترش می‌یابد و باعث آسیب به آن می‌شود. اگر علاوه بر تحلیل لثه‌ها متوجه لق‌شدن دندان‌ها نیز شدید، به احتمال زیاد با پریودنتیت سروکار دارید. برای جلوگیری از از دست دادن بیشتر دندان، باید فوراً این بیماری را درمان کنید.

درمان پریودنتیت

خوشبختانه برای بیماری پریودنتال طیف وسیعی از درمان‌ها وجود دارد. ساده‌ترین درمان پیشگیرانه، یک روتین بهداشتی منظم در خانه است که شامل مسواک زدن (حداقل دو بار در روز) و نخ دندان کشیدن (حداقل یک بار در روز) است. اگر به دندانپزشک مراجعه کنید، آنها ممکن است بتوانند با فلس یا روت پلن به شما کمک کنند. فلس باکتری‌ها یا جرم دندان را از سطح دندان‌ها و زیر خط لثه پاک می‌کند و روت پلن دندان‌های شما را تا سطوح ریشه به صورت عمیق تمیز و ضدعفونی می‌کند. اگر هیچ یک از این درمان‌ها مؤثر نبود، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک یا جراحی داشته باشید. درمان‌های جراحی پریودنتیت شامل جراحی فلپ یا جراحی کاهش پاکت، پیوند بافت نرم، پیوند استخوان، بازسازی بافت هدایت‌شده و استفاده از پروتئین‌های محرک بافت روی ریشه‌های دندان بیمار است. تمام درمان‌های فوق شامل تغییر استخوان یا بافت به گونه‌ای است که از پیشرفت بیشتر پریودنتال جلوگیری می‌کند. معمولا بیماری پریودنتال پس از درمان‌های غیرجراحی برطرف می‌شود. توصیه ما این است که تمام اقدامات لازم را برای خلاص‌شدن از شر این بیماری پیشرفته لثه انجام دهید.

تحلیل لثه تا چه حد درمان می‌شود؟

این که بیماری تحلیل لثه شما تا چه حد درمان شود، کاملا به شرایط منحصر‌به‌فرد شما بستگی دارد. اگر بعد از درمان لثه کافی برای حمایت از دندان های مصنوعی داشته باشید، باید خوشحال باشید. اما اگر لثه‌های شما همچنان در حال تحلیل رفتن هستند، به یک راه حل جدید نیاز دارید. بهتر است قبل از بررسی و انتخاب انواع دندان مصنوعی برای لثه تحلیل رفته نظر دندانپزشک خود را جویا شوید.

اگر لثه کافی برای دندان مصنوعی نداشته باشید، باید چه کاری انجام دهید؟

اگر در هر صورت لثه کافی برای حمایت دندان مصنوعی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم یکی از گزینه‌های زیر را به عنوان دندان مصنوعی برای لثه های تحلیل رفته خود انتخاب کنید.

ایمپلنت های دندانی

این دندان‌های مصنوعی برخلاف دندان‌ های مصنوعی متحرک هرگز از دهان شما خارج نمی‌شوند؛ زیرا از طریق پیچ‌های تیتانیومی به استخوان فک متصلند. اگر به دلیل پریودنتیت دچار آسیب لثه شده باشید، این گزینه برای شما بسیار مناسب است.

دندان های مصنوعی متکی بر ایمپلنت

این نوع دندان های مصنوعی نیز برای شرایط شما مناسبند و ارزش هزینه‌کردن را دارند. در این نوع دندان های مصنوعی پیچ‌های تیتانیوم به‌جای فک شما در خود دندان‌های مصنوعی ریشه می‌کنند. بنابراین با استفاده از این نوع دندان‌ها با وجود لثه ناکافی نگران جویدن غذا و افتادن دندانتان نخواهید بود.

دندان مصنوعی تکه ای

دندان های مصنوعی تکه ای ثابت نیستند، اما برای افرادی که فقط چند دندان از دست رفته دارند، مناسبند. دندانپزشکان در برخی موارد این نوع دندان مصنوعی برای لثه های تحلیل رفته را به افراد پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا آن‌ها نیاز چندانی به حمایت لثه ندارند. البته باید توجه داشته باشید که این نوع دندان ها در صورت عدم مدیریت صحیح ممکن است مشکلات بیشتری برای شما ایجاد کنند. اگر متوجه تحریک لثه خود شدید، احتمالا به دلیل قرار گرفتن قلاب های دندان مصنوعی روی آنهاست. اگر مشکل پس از تنظیم مجدد قلاب توسط دندانپزشک شما همچنان ادامه داشت، ممکن است پیوند لثه راه حل بهتر و البته تهاجمی‌تری برای شما باشد.

پیوند لثه

شاید شنیدن نام پیوند لثه کمی ترسناک باشد؛ اما آن‌قدرها هم سخت نیست. در این روش دندانپزشک یک تکه بافت سالم را از لثه یا سقف دهان شما جدا می‌کند و سپس آن را روی لثه در حال تحلیل شما پیوند می‌زند. پس از دوره نقاهت به مدت یک یا دو هفته، لثه‌های شما به حالت ایده‌آل در می‌آیند و برای نصب دندان های مصنوعی معمولی مناسب خواهند بود.

سخن پایانی

اگر به هر دلیل لثه های شما تحلیل رفته باشند، این موضوع نباید شما را از داشتن دندان های مصنوعی محروم کند. از دندانپزشک بخواهید روش‌های مختلف را برای شما امتحان کنند و تا جایی که ممکن است برای درمان لثه‌هایتان تلاش کنند. بعد از این مرحله شما می‌توانید به کمک پزشک خود بهترین دندان مصنوعی برای لثه تحلیل رفته خود را انتخاب کنید. امیدواریم مقاله حاضر مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و خواهشمندیم که نظرات خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها